Előszó

2013. január 19., szombat

Piskóta alaprecept



Ez a legegyszerűbb piskóta recept. A cukrász iskolákban is ezt oktatják. Ezért iskolai receptnek is szokták nevezni. Az anyaghányad egy 23 cm átmérőjű tortakarikához elegendő.

6 db tojás kettéválasztva
120 g cukor
120 g liszt

Elkészítés
A sütőt előmelegítjük 160 C-fokra.
A sütőkarika alját becsomagoljuk sütőpapírral.
A tojás sárgáját habosra keverjük.
A tojás fehérjéből és a cukorból, nem túl kemény habot verünk. Olyasmi állaga legyen, mint a tejfölnek, amikor nincs kikeverve.
A felvert sárgáját és a felvert fehérjét óvatosan összeforgatjuk.
Apránként óvatos mozdulatokkal belekeverjük a lisztet.
Habkártyával a sütőkarikába szedjük, és felhúzzuk a karika széléig, így homorú formát adva a piskótának.
40 perc alatt készre sütjük a piskótát.

Ízesítés
Vanília: 1 vaníliarúd kikapart belsejét, habosításkor keverjük a tojássárgájába.
Dió: 20 g finomra darált diót keverjünk a lisztbe. Ilyenkor ezt a mennyiséget számoljuk vissza a lisztből. Tehát 100 g liszt és 20 g dió.
Kakaós: 10 g jó minőségű kakaóport szitáljunk el a liszttel. Ebben az esetben is számoljuk vissza a liszt mennyiségéből.
Citrus: Egy citrom, vagy egy narancs (esetleg mindkettő) reszelt héját keverjük a tojássárgájába habosításkor.

Tippek trükkök:
Az összeesett piskóta leggyakoribb oka, a túl keményre vert fehérje.
Magyarázat: A tojásfehérje hab apró buborékokból áll, és a habosításkor juttatjuk bele a levegőt. A teljesen keményre vert fehérje esetében az apró buborékok pattanásig feszülnek és sütés közben, a levegő hőtágulása következtében kipukkadnak. Ekkor a piskóta tartása elvész és összeesik. Ez elkerülhető, ha nem verjük fel teljesen keményre a fehérjét.
A felvert sárgáját szedjük a felvert fehérjéhez, vagy fordítva? Teljesen mindegy az eredmény szempontjából. Arra azért figyeljünk, hogy a nagyobbik tálban tudjuk kényelmesebben összekeverni.
Ha a sütőnk nem süt egyenletesen, akkor a sütési idő felénél fordítsuk meg a piskótát, hogy mindenhol egyenletesen átsüljön.
Ha alulról éget a sütőnk, tegyünk be alulra még egy tepsit.
Ha még nem telt le a sütési idő és nem is sült meg a piskótánk, de már sötétedik a teteje, akkor túl magas a hőfok a sütőben. Megoldás: Vegyük lejjebb a hőfokot és a sütés befejezéséig takarjuk le a torta tetejét, sütőpapírral vagy alufóliával.
Hogyan ellenőrizzük, hogy megsült-e a torta? Először is ellenőrizzük, hogy letelt-e a sütési idő. Gyengéden nyomjuk meg a piskóta felületét. Ha nem érezzük és halljuk, hogy szörcsög a piskóta, hanem enyhén szivacsos szerkezetű, akkor megsült.
Ha a piskóta megsült, átfordítás előtt nem kell megliszteznünk a felületét. Tegyünk a forró tepsire egy sütőpapírt és arra fordítsuk a piskótát. Így nem fog leragadni és nem kel a lisztet söprögetnünk a torta betöltése előtt.


2013. január 9., szerda

Rotschild-piskóta


Recept kb. 25 db-hoz

3 db tojás kettéválasztva
75 g liszt
60 g cukor
1 db citrom reszelt héja
1 db vaníliarúd kikapart belseje
1 marék durvára vágott dió a szóráshoz

A tojás sárgáját a vaníliával és a citromhéjjal habosra keverjük. A fehérjét a cukorral nem túl kemény habbá verjük, majd óvatosan belekeverjük a sárgáját, majd beleforgatjuk a lisztet. A bekevert piskótát 11-12 mm-es sima nyomócsővel ellátott nyomózsákba szedjük. Szilikonos sütőpapírra babapiskóta formákat dresszírozunk és megszórjuk a dióval. 160 C fokos sütőben 12-14 percig süssük. Ha kihűlt, az aljukat temperált csokoládéba mártjuk és fésűkártyával megmintázzuk.  

Grillázs bonbon, Brittle chocolates



Recept kb. 50 db bonbonhoz

A grillázs lapokhoz

300 g cukor
200 g finomra darált dió

A cukrot folyamatos keverés mellett olvasszuk kristálymentesre, majd keverjük hozzá a diót. A grillázs, forró állapotában formázható, amint kihűl, megköt. Két szilionos sütőpapír között nyújtsuk 2-3 mm vékonyra, majd enyhén olajozott késsel vágjuk kb. 3x3 cm-es négyzetekre, és hagyjuk kihűlni. Ha felvágás közben megkötne, tegyük be rövid időre 180 C-fokos sütőbe így újra megpuhul.

Vanília ganache

100 g kihabosított vaj
270 g langyos olvasztott fehércsokoládé
1 db vaníliarúd kikapart belseje

Az összetevőket keverjük simára. A vajas ganache krém ebben az arányban nyomózsákból dresszírozhatóvá válik. Tehát töltsük csillagcsővel ellátott nyomózsákba és kb. egy féldiónyi adagot nyomjunk a grillázsnégyzetekre, majd ferdén helyezzünk rá egy másik grillázsnégyzetet. Hűtőben dermesszük. Majd húzzuk át temperált étcsokoládéval, először az alját majd mártsuk ki a tetejét is félig. Helyezzük szilikonos sütőpapírra és dermesszük.
Recipe approx. 50 piece box of chocolates
For the brittle flats

300g sugar
200g of finely chopped walnuts

Melt the sugar till crystals free with continuously mixing then add the nuts. The brittle hot able to shape but when it's cold its get hard. Stretch this between two silicone baking paper to 2-3mm thick then cut into 3x3cm squares with slightly oil knife and allow to cool. If it would get hard while cutting, place in a short time to 180°C oven to soft again.

Vanilla ganache
100 g butter foamed
270g lukewarm melted white chocolate
1p scraped vanilla stick inside

Mix the ingredients to smooth. The butter ganache cream in this proportion become figurable. So fill it in press- bag what has start- tube and press approx. half nut size portions on the brittle squares, then diagonally place it on another brittle box. Freeze it fridge. Then dip it through with tempered dark chocolate, first dip the button of it then half of the top too. Place it on silicone baking paper and freeze it.

2013. január 8., kedd

Bonbon-bonbon




Konyakmeggy bonbon, kézműves módszerrel



Mártott konyakos meggy.

Hagyományőrző magyar termék. Gerbeaud Emil készítette először.
Legalább két hónapja alkoholban eltett meggyet leszűrjük, kimagozzuk, és kiterítve száradni hagyjuk. Forróra melegített fondánba mártjuk, akár kétszer is. Ügyeljünk rá, hogy megfelelően körbezárja a meggyet. A megdermedt fondános szemek talpát temperált csokoládéba mártjuk, és zsírpapírra helyezzük. Ha megdermedt a talprész, újra mártsuk ki a csokival, de már az egész szemeket, tetejét csigavonalban díszítsük. A megkötött csokoládéréteg alatt, a meggyben lévő alkohol feloldja a fondánt, és így likőrré válik, ehhez kb. egy hétre van szükség. Tehát az elkészült konyakos meggy egy hét érési idő múlva fogyasztható.




2013. január 6., vasárnap

Bajor mandulás bonbon



Elkészítés

A marcipánt 2 mm vékonyra kinyújtjuk 2 szilikonpapír között majd kis kerek kiszúróval kiszurkáljuk és szilikonpapírra pakoljuk egymástól ujjnyi távolságra. Majd kissé száradni hagyjuk. Addig elkészítjük a krémet.

Vajas tejcsokoládé ganache

200 g kihabosított vaj
400 g langyos olvasztott tejcsokoládé

A két összetevőt egyszerűen simára keverjük, de vigyázzunk, hogy ne olvadjon meg a krém.
Ebben az arányban készítve a ganache dresszírozható nyomózsákból.
A kerek marcipánlapokra krémrózsákat dresszírozunk, majd a tetejükre bajor mandulát helyezünk, hűtőben dermesztjük.
Ha a krém keményre dermedt, egyesével temperált étcsokoládéba mártjuk, de csak a bonbon alsó 2/3-ad részét. 

2013. január 5., szombat

Maksa Zoltán 50.születésnapi tortája

Az a megtiszteltetés ért, hogy én készíthettem a születésnapi tortáját. Harminc éves pályafutását egy rendhagyó rádiókabaré felvétellel ünnepli, a Mikroszkóp színpadon. Erről az eseményről videó felvétel is készül, amit majd kiadnak DVD-n, ezen a felvételen végig látható lesz a torta. Amikor bejöttek megrendelni, nem volt konkrét elképzelésük, csak azt szerették volna, hogy kerüljön bele a Maksa víziós bábu. Semmi időm nem volt ezzel foglalkozni, mert fél óra múlva bemutatót kellet tartanom. Így hát csak gyorsan rajzoltam egy vázlatot, amin szerepel a kért bábfigura, Maksa híradós környezetben. Rögtön megtetszett nekik. Szeretem az ilyen vendégeket.












Tehát nekiálltam tragantból kiszabni a „bútorlapokat” az íróasztalához. Majd miután leszáradtak, glazurral összeragasztottam, és lefújtam barna ételfestékkel. Sajnos a fotókon nem látszik, de van 3 fiókja is. Az asztalra került marcipánból néhány tárgy műsormappa, bögre egy kis víz imitációval, és egy mikrofon. A háttérben szintén tragant állványon marcipántáblák. A Maksa figura elkészítése nagyon egyszerű, csak le kell bontani, hogy milyen elemekből épül fel. A lábal rudak, a felsőtest csepp alak, a karok rudak, a feje körte és nagy gülü szemek. Az egész gyurmamunka alá még került egy százszeletes oroszkrém torta, marcipánnal burkolva.
A Mikroszkóp színpadon ezekben a percekben kezdődik a műsor. Remélem, ízlik majd nekik.
Boldog Születésnapot Maksa Úr!

2013. január 3., csütörtök

Piskótarolád


Recept 1 rúdhoz

6 db tojás kettéválasztva
120 g cukor
120 g liszt
1 citrom reszelt héja
1 vaníliarúd kikapart belseje
 Sárgabaracklekvár
Porcukor a szóráshoz

A tojás fehérjét a cukorral nem túl kemény habbá verjük, majd lazán belekeverjük a tojás sárgáját, melyben előzőleg elkevertük a citromhéjat és a vaníliát. Óvatosan hozzákeverjük a lisztet. Majd egy sütőpapírral ellátott tepsin egyenletesen elkenjük. 210 C-fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük. Miután kivettük a sütőből a felületét enyhén meglisztezzük, és egy másik sütőpapírra fordítjuk. Ilyenkor finoman megnyújtófázhatjuk csak, hogy mindenhol egyforma vastag legyen, de ne tömörítsük össze. Amikor langyosra hűlt, söpörjük le róla a lisztet és távolítsuk el a sütőpapírt. Ezt a sütőpapírt tegyük a piskóta alá, ez segítségünkre lesz a piskóta feltekerésekor. Kenjük meg a piskóta tépett oldalát forró lekvárral, majd tekerjük fel és csavarjuk a sütőpapírba. Egy órát pihentessük hűtőben, szeletelés elött.

Előkészületek a piskóta sütéséhez:



  

2013. január 1., kedd

BÚÉK


Ugyan ez nem épen egy újévi aranyos kismalac, de ez volt idén az utolsó tortám. Ma, azaz Szilveszterkor készült. Valódi dobostortából van kifaragva. Ezzel szeretnék mindenkinek békés, boldog újesztendőt kívánni!