Előszó

2012. február 28., kedd

Kókusztorta Zilatortaformában (gluténmentes, tojásmentes, nyírfacukros)

Recept 1 db 12 szeletes tortaformához

Piskóta
500 g tejföl
100 g kukoricaliszt
100 g kókuszreszelék
10 g kakaópor
150 g nyírfacukor

Az összetevőket tegyük egy tálba és egyszerűen keverjük össze. Majd töltsük sima nyomócsővel ellátott nyomózsákba.
A szilikon formát vékonyan fújjuk ki formaleválasztóval, de NE tegyük bele a sütőkarikát. A szilikon forma aljába kb. 1 cm vékonyan nyomjuk be a piskótát, majd egy kissé rázzuk meg a formát, hogy a massza elsimuljon.
Egy tepsire helyezzünk szilionos sütőpapírt, majd tegyük rá az egy cm magas sütőkarikát, ebben kenjük el a maradék piskótamasszát.
180 C-fokos előmelegített sütőben 15 perc alatt süssük készre a piskótákat.
Miután kisültek a piskóták, illesszük a 4 cm-es sütőkarikát a szilikonformába, de a piskótát ne vegyük ki belőle. Tehát a szilikonformánkban benne van egy vékony piskóta, és rajta van a 4 cm-es sütőkarika, valamint van egy egy cm vastag piskótalapunk, ami a torta alja lesz. Most készítsük el a krémet.

Kókuszkrém:
500 ml tej
100 g kukoricakeményítő
200 g nyírfacukor
200 g kókuszreszelék

A kukoricakeményítőt oldjuk fel egy kevés tejjel, a többi tejet forraljuk fel, majd sűrítsük be a keményítős résszel. Ezután keverjük bele a nyírfacukrot és a kókuszreszeléket. Az elkészült főzetet még melegen töltsük a tortaformába (amiben benne van az egyik piskóta), Gondosan, hézagmentesen oszlassuk el a formában, majd a tetejét kenjük meg forró sárgabaracklekvárral és zárjuk le a másik piskótával. Fordítsuk meg a tortát, a szilikonforma azonnal leválasztható és a torta szeletelhető.

Öntet
Tejcsokoládé ganache

300 ml állati tejszín
200 g tejcsokoládé

A tejszínt forraljuk fel majd, turmixszoljuk el benne a tejcsokoládét. Lehűtve töltsük a torta üregeibe.
Ízlés szerint, elegánsan díszítsük

Tipp: Fokozhatjuk az élvezeti értékét, ha a kókuszkrémet tej helyett kókusztejjel készítjük
Egyéb zilatortaformában készült recept:
Máglyarakás (VIDEÓ)

2012. február 17., péntek

Charlotte torta (zselatinmentes)


Recept, egy kb 10 szeletes formára :

Vaníliakrém
50 g felvert tejszín
50 g fehércsokoládé
¼ Rúd vanília kikapart belseje

A vaníliakrém elkészítésével kezdjük a munkát. Ugyanis ezt egy kis félgömb formába fogjuk tölteni ezután ki fogjuk fagyasztani. Ha otthon nincsen félgömbformánk, használjunk egy kisebb merőkanalat erre a célra.
Tehát a krém elkészítése:
A nem túl keményre felvert tejszínhez, adjuk hozzá az olvasztott fehércsokoládét és a vaníliamagokat, majd gyors mozdulatokkal keverjük össze egy habverő segítségével. A kikevert krémet töltsük a félgömbformába, majd ütögessük meg az alját, így nem lesz buborékos. Tegyük mélyhűtőbe.

Málna alap
200 g friss málna
20 g keményítő+ pici víz (kb. 30 ml)

A málnát botmixerrel pépesítjük.
A keményítőt elkeverjük csomómentesre egy pici vízzel, majd hozzákeverjük a málnához. Ezt az elegyet folyamatos kevergetés mellett összeforraljuk. Az összefőzött málnaalapot kiterítjük egy tányérra és lehűtjük.


A következő lépésben elkészítjük a piskóta tekercset és a Charlotte torta alsó piskótáját.

3 tojás kettéválasztva
60 g liszt
60 g cukor

Készítsük elő a sütőpapirokat. Szükség van egy kb. 20x35 cm es téglalap alakúra erre fogjuk kikenni a roládnak való piskótát. Valamint szükség van egy másikra, amire felrajzoljuk az alsó kerek piskóta méretét.
Piskóta elkészítése

A tojás sárgáját habosra keverjük.
A tojás fehérjét a cukorral nem túl kemény habbá verjük.
A két tojáshabot összeforgatjuk, majd óvatosan belekeverjük a lisztet.

A piskóta 1/3-ad részéből kikenjük a torta kerek alsó lapját. A többiből kikenjük a téglalapot a piskóta roládhoz. Előmelegített 200 C_fokos sütőben kb. 6 perc alatt süssük arany barnára.
A kisült piskótákat fordítsuk sütőpapírra. A rolád lapját enyhén nyújtófázzuk meg, hogy egyenletesen vastag legyen. Ha langyosra hűlt, kenjük meg a tépett felét forró málnalekvárral és szorosan tekerjük fel. A roládot papírba csomagoljuk és hűtőben pihentetjük.

Charlotte forma előkészítése:

A félgömb alakú formánkat béleljük ki folpackkal, vagy alufóliával.
A piskóta roládból vágjunk fél cm vékony szeleteket, és szorosan rakjuk ki a formát.

A torta betöltése:

A málna alapot keverjük csomómentesre, majd keverjünk hozzá 150 g felvert tejszínt és 50 g olvasztott fehércsokoládét. A krémet egyenletesen simítsuk el a Charlotte formában.
Most vegyük ki a mélyhűtőből a félgömbformába dermesztett vaníliás krémet. Mártsuk a formát forró vízbe, így könnyen kifordíthatjuk belőle a vaníliakrémet. Ezután nyomjuk a málnakrém közepébe.

Tejcsokoládés krém
Egy habverő segítségével keverjünk össze 150 g felvert tejszínt 100 g olvasztott tejcsokoládéval. Töltsük a többi krémre, majd zárjuk le a kerek piskótalappal.

A tortát szeletelés előtt érdemes egy éjszakán át hűtőben dermeszteni.

  

2012. február 13., hétfő

Mérföldkő

Nagyjából 16 hónapja történt, hogy megírtam az első bejegyzésemet. Ami az előszó nevet kapta. Azóta rengeteg minden történt velem, köztük sok olyan dolog, amit ennek a blognak és az olvasóinak köszönhetek. Mindig szerettem volna egy mérföldkövet, egy fordulópontot a blognak. Vagy valami hasonló momentummal köszönetet mondani nektek. Nem igazán tudom, hogy mi az a szám, ami magas olvasottságnak számit ebben a kategóriában, de ez most szép kerek. Úgyhogy most szeretném megköszönni minden kedves olvasónak a bizalmat, és a figyelmet. A sok kedves visszajelzést. Annyira a jól esik, amikor megírjátok, hogy elkészítettétek egy receptemet, vagy kipróbáltátok egy technikámat.
Köszönöm, hogy az elmúlt 16 hónap alatt több mint 300.000 olvasó tévedt be hozzám.

2012. február 12., vasárnap

Gasztroangyal


Alkalmam volt részt venni, Borbás Mária Gasztroangyal című műsorában. Személyében nagyon kedves és közvetlen nőt ismertem meg. Középponti témánk a liszt volt illetve ennek a gyakorlati része. Felkészülten vártam a stábot. Előre lesütöttem néhány rozscipót, formakenyeret, különböző zsömléket. Marcsival együtt pedig bemutattuk hogyan kell kalácsot fonni hat szálból. Valamint egy egyszerű kukoricás prósza tortát is elkészítettünk. Marcsi pedig bemutatta a napraforgó kalácsot. Amiről meg kell, mondjam, hogy nagyon szépen sikerült neki. Ezt később rám bízták, hogy süssem meg a legjobb tudásom szerint. Igyekeztem helytállni. Végezetül este a borok kóstolása közben, felszolgáltam nekik a megsült különlegességeket. Terveztem még bemutatni a túrós táska a kakaós csiga készítését, de sajnos nem fért bele, mert a stáb sietett tovább forgatni. Még jelenésük volt egy pékségben. Nagyon jó volt együtt dolgozni velük.
Azt még mindenképpen meg kell említenem, hogy a kukoricás prósza alapreceptje Max konyhája oldaláról való. Ő ezt a receptet a munkahelyem által rendezett versenyre készítette. Aminek magam voltam az egyik zsűrije, és díjaztuk is ezt a remek ötletet.
Ezt alakítottam át egy kissé. Íme, az eredeti: Aludttejes prósza torta, Zila formában.

2012. február 10., péntek

Cukortészta, marcipán, nyújtható fondant


500 g porcukor
500 g marcipán (háromszoros cukortartalommal)
50 ml víz
6 g porzselatin
6 g margarin

A vizet forraljuk fel és keverjük el benne csomómentesen a pórzselatint, majd rögtön gyúrjuk össze az átszitált porcukorral. Amikor simára gyúrtuk, adjuk hozzá a margarint és a marcipánt, majd az egészet gyúrjuk simára. Az így elkészített cukortészta akár azonnali burkolásra is alkalmas. Fóliába légmentesen elcsomagolva, hűtőben tároljuk.

A tortaburkolással kapcsolatban, ajánlom egy másik bejegyzésemet:
Tanácsok a marcipánburkoláshoz

Sugar Dough, marzipan, stretching fondant
500g icing sugar
500g marzipan (triple sugar content)
50 ml
6g gelatin powder
6 g margarine


Boil the water and mix the powder gelatin smoothly then quickly knead together with the sifted icing powder. When knead smooth give the margarine and the marzipan then kneaded the all material to smooth. Sugar dough prepared this way is applicable for immediate covering. Store in fridge stowed tightly in foil. 

2012. február 9., csütörtök

Rákóczi túrós Zilatortaformában

Recept 1 db 12 szeletes Zilatortaformára

Piskótalap

2 db tojás
40 g liszt
40 g kristálycukor

Elkészítés:
A sütőlemezre sütőpapírt helyezünk, és arra tesszük az 1 cm magas sütőkarikát. A tojásokat kettéválasztjuk és a tojásfehérjét a cukorral nem túl kemény habbá verjük. Utána belekeverjük a tojássárgáját és óvatosan beleforgatjuk a lisztet. Az előkészített tortakarikába egyenletesen belesimítjuk. Előmelegített, 210°C-os sütőben 12-13 perc alatt készre sütjük.

Linzerlap

40 g porcukor
80 g hideg vaj
120 g liszt
Késhegynyi sütőpor

Elkészítés:
Az összetevőket összemorzsoljuk, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Vigyázzunk, hogy készítés közben a kezünk melegétől ne olvadjon meg a vaj. Lisztezett asztalon nyújtsuk a tésztát kerek formára és igazítsuk a sütőkarika méretére. Szurkáljuk meg villával a tésztát és süssük 210 C-fokos sütőben 8-10 percig aranybarnára.

Túrós rész

500 g áttört túró
100 g kristálycukor
150 g tojásfehérje
50 g búzadara
1 vaníliarúd kikapart belseje
1 citrom reszelt héja

Elkészítés:
Az összes összetevőt tegyük egy tálba és alaposan keverjük össze, egy erős habverővel, vagy fakanállal. Majd töltsük bele a formaleválasztóval kifújt szilikonformába. Alaposan tömködjük bele a réseibe egy habkártyával, és oszlassuk el úgy, hogy a 12 „kis háromszög” láthatóvá váljon. Tehát a túróalappal csak félig töltjük a formát. Fontos, hogy a 12 „kis háromszögre” még vékonyan se kenjünk túrótölteléket, hiszen ezeken megégne sütés közben.
200 C-fokos előmelegített sütőben 25 perc alatt süssük készre.

A linzerlapot kenjük meg forró sárgabarack lekvárral, és helyezzük rá a piskótalapot. Majd a piskótalapot is kenjük meg forró lekvárral, és a lekváros felével lefelé, helyezzük a keretben lévő kisült túróra. Most fordítsuk át az egész tortát és válasszuk le a szilikonformát. Az üregeket töltsük meg apróra vágott sárgabarackkal, és öntsük le sárgabaracklekvárral.



 Wind hab:

140 g tojásfehérje
280 g kristálycukor

Elkészítés:
A tojásfehérjét és a cukrot, vízgőz fölött folyamatos keverés mellett hevítsük forróra (maximum 85 C-fokig). Majd kihűlésig habosítsuk, de ne verjük túl tőrösre.


Készítsük el a Wind habot, és csillagcsöves nyomózsákkal nyomjuk fel a tortára. Ügyeljünk, hogy a torta vágási pontjai kilátszódjanak. Majd így süssük újra 170 C-fokon, 10 percig. Az elkészült torta melegen szeletelhető és tálalható.

2012. február 8., szerda

Tanácsok a marcipánburkoláshoz

Sokan kérdezik tőlem, hogy milyen cukortésztát, burkolóanyagot illetve marcipánt használok. Nem a pontos összetétel a lényeg hanem, hogy mennyire ismerjük a cukortészta tulajdonságait és a szerint döntsük el, hogy mire, és hogyan fogjuk használni. Sok féle recept létezik, de ezekkel most nem szeretnék foglalkozni. Inkább csak két különböző állagú, a kemény illetve száraz, és a lágy cukortésztákat szeretném megkülönböztetni egymástól, és tippeket adni a marcipánburkoláshoz.

Előkészületek:

Alapvető kerek tortát vegyünk példának. Mindegy, hogy vajkrémes vagy tejszínes, mindkét esetben körbe kell kennünk vajkrémmel, méghozzá szép simára. Ezzel a művelettel máris megalapozhatjuk a torta végső külalakját. Miután szépen körbekentük, győződjünk meg róla, hogy nem puhult-e vissza a torta. Ha igen akkor újra keményre kell dermesztenünk, mert a puha vajkrémen megcsúszhat, és ez által elszakadhat a marcipán. Fontos még észben tartanunk miközben körbekenünk egy tortát, azaz megadjuk a végleges alakját, hogy hogyan fogjuk leburkolni. Ehhez tisztában kell lenünk két dologgal, az egyik, hogy mire vagyunk képesek. Tehát ne készítsünk elő burkolásra olyan formát, amiben nem vagyunk biztosak, hogy le tudjuk burkolni. A másik, hogy a rendelkezésünkre álló cukortésztának milyen tulajdonságai vannak, illetve hogyan tudjuk alkalmassá tenni arra, hogy az adott tortát szépen leburkolhassuk vele. Egy kerek tortánál tehát vegyük figyelembe, hogyha a szélénél túl éles a töréspont, akkor ott a marcipán esetleg megrepedhet, főleg ha szárazabb a burkolóanyagunk. Ilyenkor persze lágyíthatunk rajta, ha kissé vizes kézzel átgyúrjuk. De, ha bizonytalanok vagyunk magunkban, vagy nem vagyunk, elég tapasztaltak akkor kerekítsük le a torta éleit. Erre a legjobb módszer, ha vágunk egy papírcsíkot, azt ráhajlítjuk a torta élére és határozott mozdulattal körbehúzzuk.

Cukortészta kiválasztása

Amennyiben egy lágyabb anyaggal borítjuk be a tortát, annak is megvannak az előnyei, könnyebb kinyújtani az agyagot, kevésbé fog törni az éleknél és a repedéseket is könnyebb eltüntetni. A hátránya viszont akkor mutatkozik meg, ha nem kentük teljesen simára a vajkrémet a torta felületén. Ugyanis a lágyabb burkolóanyag képes átvenni, a legkisebb előkészítési hibákból adódó hepehupákat a torta felületén. Tehát a lágyabb marcipánnal könnyebb dolgozni, de nehezebb elérni vele a szép sima felületet. Akkor ajánlom használni, ha szögletes tortákat, készítünk.
A keményebb marcipánnak is megvannak az előnyei és a hátrányai. Nehezebb vele dolgozni, egyrészt fizikailag nehezebb megmunkálni, másrészt az éleknél könnyebben törik, de ez gondos előkészülettel elkerülhető. Mikróban picit rá kell melegíteni, és vizes kézzel át kell gyúrni. Előnye ugyanebben a formatartó képességében mutatkozik meg. Mivel merevebb anyag, nem szükséges a torta előkészítésénél teljesen simára kenni a vajkrémet, mert a kemény burkolóanyag, nem veszi át a kisebb hepehupákat a torta felületén. Tehát keményebb illetve szárazabb marcipánnal fizikailag nehezebb dolgozni, nehezebb megmunkálni, gyorsan kell dolgozni vele és több rutin kell hozzá, viszont könnyebb elérni vele a szép sima felületet. Összességében én a keményebb marcipánt szeretem.

Munkaasztal kiválasztása

Fontos kérdés még, hogy milyen asztalon nyújtsuk a marcipánt. Sima kemény felületre van szükség. A szakmában legáltalánosabb a márványasztal. Ez otthoni körülmények között nehezen megoldható, viszont nem is mindig a legcélravezetőbb. A márvány lényege azon kívül, hogy sima és kemény, hogy hideg. Ez nagyon hasznos, ha lágy marcipánnal dolgozunk, hiszen a burkoló anyag zsiradéktartalmát hidegen tartja, és így nem folyik el nyújtás közben. Viszont, ha keményebb marcipánnal dolgozunk, akkor hátrányos lehet, mert ha a márvány lehűti a cukortészta zsiradéktartalmát, attól törőssé válik, így megint csak gyorsabban kell dolgoznunk vele. Itthon, én is nagyon sokáig, faasztalon készítettem a formatortákat is. Összességében a legjobb megoldás, ha rendelkezünk egy hideg és egy szobahőmérsékletű munkafelülettel, és mindig azt használjuk, amelyiknek a tulajdonságaira éppen szükségünk van.

Nyújtás

Természetesen nem mindegy, hogy hogyan végezzük. Először tehát, gyúrjuk simára az anyagot. Porcukorral szoktam nyújtani. Mindenképpen kerüljük a liszten való nyújtást. Hiszen a liszt a vajkrémmel érintkezve beerjedhet. A tévében láthatjuk, hogy nyújtógépet használnak a cukrászok. Nagyon hasznos, hiszen ez adja a legsimább felületet, de nem hiszem, hogy erre otthon bárki beruházna, ráadásul a villanyórát is megpörgeti. A munkahelyemen vannak ilyen nyújtógépek, de a legritkább esetben használom, számomra csak egy plusz macera, és nehezebb takarítani, mint a márványasztalt. Tehát nyújtófával nyújtom porcukrozott márványasztalon. Fontos, hogy az anyagot mindig belülről kifelé nyújtsam, egyenletes erővel, ha érezzük, hogy leragadt, akkor vágjunk alá egy egyenes késsel. Amikor elértem a kívánt vastagság kétszeresét, érdemes megfordítani a cukortésztát. Ugyanis az a felülete, ami az asztallappal érintkezik, nyújtás közben jobban betömörödik és simább lesz, ezért szebb lesz a végeredmény, ha ez az oldal látszódik a tortán.

Burkolás

Tehát kinyújtottuk a marcipánt. Hogyan tesszük át a tortára? Feltekerhetjük nyújtófára, ezt a módszert akkor szoktam alkalmazni, ha nagy felületet burkolok. Egyébként kisebb tortáknál kerülni szoktam, mert a feltekerés nyomot hagyhat a cukortészta felületén. Kisebb tortáknál, kézzel alányúlok és ráhelyezem a tortára, mint egy lepedőt. Ilyenkor gyorsan és nyugodtan kell dolgoznunk, a marcipán tehát a tortán van, de még nem simítottuk rá, még nem vette fel az alakját, folyamatosan nő benne a feszültség és bármikor elszakadhat. Ezek a pillanatok nagyon meghatározzák, hogy milyen lesz a végeredmény, tehát ha hibázunk, akkor renoválgatnunk kell, ez meghosszabbítja a munkaidőt és ronthatja a későbbi esztétikai értéket, mégis gyorsan és nyugodtan kell dolgoznunk. El kell távolítanunk a légbuborékokat. Ezt a torta közepétől kifelé haladva körkörös mozdulatokkal tehetjük meg. Lehetőség szerint használjunk, marcipánsimító eszközöket. Ebből kétfélét lehet kapni. Az egyiknek téglalap formája van és mind a négy oldala le van kerekítve, ez a torta felületének, a felső oldalának simítására van kiképezve. A másik fajtának van egy íves oldala, és az egyik hosszanti széle nincs lekerekítve, hanem derékszögű, ez a torták széleinek kialakítására alkalmas. A kettő együttes alkalmazásával tudunk szép derékszögű torta éleket kialakítani.

Porcukor eltávolítása

Először egy ecsettel távolítsunk, el amennyit csak tudunk. Ezután a legjobb módszer, ha airbrush pisztollyal kevés vizet fújunk rá, vigyázva nehogy eláztassuk. Ennek hiányában vizes ecsetet használjunk. A leghagyományosabb módszer viszont, ha csak lesöpörjük róla a porcukrot és kézzel addig dörzsöljük, amíg ki nem fényesedik. Így lesz a legszebb, viszont ez a legidőigényesebb.

Hibák kijavítása

Ha mégis buborékos maradna a burkolás és nem tudjuk már kisimítani, akkor pici szúrást ejtsünk a buborékon, ezen keresztül ki tudjuk terelni a levegőt.
Ha megrepedezik a burkolás, első sorban próbáljuk tenyerünkkel elsimítani. Ha túl nagy a heg, akkor vízzel puhítsunk le azonos színű marcipánt és „gletteljük” be a foltot. Sajnos ez a módszer sem tökéletes, mert nem mindig lehet maradék nélkül eltüntetni az ilyen hibákat. Ha tapasztaltabbak vagyunk, akkor tudni fogjuk, egy bonyolultabb formánál mondjuk egy formatortánál, hogy hól fog esetleg könnyebben megrepedni a marcipán és melyik részekre kell jobban odafigyelni. Ilyenkor először ezeken a részeken simítsuk fel a burkoló anyagot. Ha pedig azt látjuk, hogy valahol biztosan meg fog repedni a cukortészta, akkor igyekezzünk olyan helyre irányítani ezt a hibát ahol biztosan fogunk takarást alkalmazni.

Összefoglalva

Meg kell ismernünk az anyagok tulajdonságait, és együtt kell működnünk velük. Adjuk meg az alapanyagnak azt, ami jár neki, és ne várjunk el tőle olyat amire nem képes.

2012. február 4., szombat

Túrós pogácsa


Recept kb. 50 db-hoz

250 g tehéntúró
250 g vaj
250 g liszt
15 g só
2 db tojás sárgája
10 g élesztő

Kenéshez 1 db egész tojás
Reszelt sajt a szóráshoz.

A túrót, a sót és a hideg vajat egy tálban gyúrjuk össze. Lehetőség szerint használjunk gyúrógépet vagy a kézi habverő gépet, spirálos gyúrókarral. Amint csomómentes, gyúrjuk tovább a tojássárgájával és az élesztővel. Ha ezeket az összetevőket is eldolgoztuk, akkor gyúrjuk bele a lisztet, és dolgozzuk simára. A begyúrt tésztát tegyük két órára hűtőbe. Ha keményebbre hűlt, gömbölyítsük simára és lisztezett asztalon nyújtsuk ki kb. 2 cm vastagra. Szaggassuk ki kisebb méretű kerek kiszúróval. A tetejét kenjük le tojás sárgájával és szórjuk meg reszelt sajttal. Szobahőmérsékleten kelesszük fél órát, majd 230 C-fokos előmelegített sütőben kb. 12 perc alatt süssük aranybarnára.

Kakaós csiga


Kakaós csiga készítése

A cukrozott kakaópor aránya
30 g kakaópor
90 g cukor

A behajtogatott blundeltésztát nyújtsuk ki 1 cm vastagra. Kenjük meg olvasztott vajjal, vagy kakaóvajjal, de figyeljünk, hogy ne legyen forró. Szórjuk meg a felületét cukrozott kakaópórral, majd a felületét is spricceljük meg az olvasztott vajjal. Tekerjük fel a tésztát, nem túl szorosan. Az így kapott hengerből vágjunk 1 cm vastag szeleteket és helyezzük szilikon papíros tepsire. Maximum 35 percig kelesszük, majd 210 C-fokos gőzős sütőben 10-12 percig süssük. Kisütés után, még forrón, érdemes megkenegetni egy kis cukrozott tejjel.


2012. február 3., péntek

Blundel tészta készítése


Blundel tészta

1000 g liszt
500 g vaj
500 ml langyos tej
100 g cukor
50 g élesztő
10 g só
2 db tojás sárgája
1 vaníliarúd kikapart belseje

Az 500 g vajból, és az összes liszt 20 %-át felhasználva, tehát 200 g lisztből, begyúrjuk a vajalapot. Vigyázzunk, hogy ne olvasszuk meg a vajat és ne is habosítsuk ki. Csak lassan gyúrjuk, és éppen csak dolgozzuk el simára a liszttel. Most ennek a begyúrt vajnak, vegyük le a 20 %-át tehát 140 grammot és tegyük félre a tésztaalaphoz. A többi vajalapból formázzunk négyzet alakot és tegyük hűtőbe.
Az élesztőt keverjük el a tejjel, a cukorral, a tojássárgájával és a vaníliával. Majd a liszttel, a vajjal és a sóval gyúrjuk simára a tésztát. Formázzunk gömböt a tésztából, vágjunk egy keresztet a tetejébe és letakarva pihentessük 20 percet.
A tészta közepét hagyjuk kissé vastagabbra, négy irányban pedig nyújtsuk meg a tésztát, mint egy kis virágot. Helyezzük középre a megdermedt vajalapot, és csomagoljuk be a tésztába.
Kezdjük el széltében nyújtani a tésztát, igyekezzünk sarkosan. Most a tésztát „szimplán” kell behajtanunk. Ez azt jelenti, hogy a hosszanti irányban kinyújtott tésztát, jelöljük három egyenlő részre és a két oldalról hajtsuk egymásra. Az így kapott három réteget forgassuk el 90 fokban és ismét nyújtsuk ki hosszanti irányban. Most „duplán” kell behajtogatnunk, ez azt jelenti, hogy a tésztát jelöljük négy egyenlő részre, majd a két végét hajtsuk be a középvonalig, ezután még egyszer hajtsuk félbe. Ismét fordítsuk el 90 fokban a tésztát, majd hűtőben 20 percig pihentessük. A hűtőből kivéve ismét nyújtsuk ki, de most csak egy szimpla hajtást végezzünk, újra forgassuk el a tésztát 90 fokban, és újabb 20 percet pihentessük.

Kakaós csiga készítése

A cukrozott kakaópor aránya
30 g kakaópor
90 g cukor

A behajtogatott blundeltésztát nyújtsuk ki 1 cm vastagra. Kenjük meg olvasztott vajjal, vagy kakaóvajjal, de figyeljünk, hogy ne legyen forró. Szórjuk meg a felületét cukrozott kakaópórral, majd a felületét is spricceljük meg az olvasztott vajjal. Tekerjük fel a tésztát, nem túl szorosan. Az így kapott hengerből vágjunk 1 cm vastag szeleteket és helyezzük szilikon papíros tepsire. Maximum 35 percig kelesszük, majd 210 C-fokos gőzős sütőben 10-12 percig süssük.
Túrós táska készítése

Túrótöltelék

125 g túró
25 g cukor (ízlés szerint)
12 g búzadara
1 vaníliarúd kikapart belseje
1 citrom reszelt héja

Az összetevőket egyszerűen gyúrjuk össze.

A blundeltésztát nyújtsuk ki 1 cm vastagra, és vágjuk fel 10*10 cm es négyzetekre. Vízzel kenjük meg a felületét. A kis négyzetek közepére helyezzünk dió nagyságú túrótölteléket, majd a tészta négy sarkát hajtsuk középre. Először két oldalról, majd alulról és felülről. Figyeljünk, hogy ne húzzuk, feszítsük a tésztát. 35 percig kelesszük majd 200 C-fokos gőzős sütőben 15 percig süssük, légkeveréssel.

A videdóben említett sütemények elkészítése megtekinthető:
Túrós táska
Kakaós csiga

2012. február 1., szerda

Az első Zilatortaforma tanfolyam


Felkérést kaptam, hogy tartsam meg az első zilatortaforma tanfolyamot. A szigetmonostori Rosinante fogadóban került megrendezésre, a hétvégén. A tulajdonosok nagyon kedvesek és közvetlenek. Külön kérték, hogy feleségemmel és két gyermekemmel együtt érkezzem. Kaptunk egy négyágyas szobát, hiszen a program kétnapos volt. A rendezvény amolyan élményvacsora, illetve élményebéd jellegű.














Családias hangulatú, fogadóban találtuk magunkat. Az előtéren és a játékszobán látszott, hogy az idő, rendezte be. Bármerre néztünk találtunk valami kedves kis dolgot, érdekes tárgyakat. Minden négyzetméter mesélni tudott volna. Sajnos én nem tudtam mindent alaposan szemügyre venni, igyekeztem kihasználni minden időt a felkészülésre.











Kissé átrendeztem a Finománia élménykonyhájának mobilpultjait. Valamint igénybe vettem a személyzet és a szakácsok segítségét, hiszen azt se tudtam mit hol keressek. Nagyon kedvesek voltak.
Egy finom ebéd után elkezdtük a munkát. A tizenegy jelentkezővel, végigvettük a menüt, illetve a teendőket. A vacsorához el kellett készítenünk az előételt és a desszertet. Természetesen mindent a zilatortaformában.













Az előétel enyhén hagymás, sós piskóta volt. Vegyes zöldségekkel töltve. A tetejét habosított, enyhén fokhagymás tejföllel, díszítettük. Egy kis extra díszként, parmezánchipset készítettünk, és olivabogyót is használtunk. Az egészet pedig rukkolaágyon tálaltuk.














Desszertként, újraértelmezett Rákóczi túróst készítettünk. Ehhez sütöttünk piskótát, és linzert. A túrós rész alkotta a torta üregét, amit sárgabarack darabokkal és házi baracklekvárral töltöttünk meg. Végül rásütöttük a tojáshabot, és mint az eredeti Rákóczi, ez is forrón szeletelhető volt.













Ezen kívül betöltöttünk még egy epres és egy joghurtos kockát, a vasárnapi tányérdesszertek alapjául, hiszen ezeket egy éjszakán át fagyasztani kellett.













A fennmaradó időben pedig mindenki megtanulhatott, csokoládét temperálni, és egy elegáns hajlított csokoládédíszt készíteni. Mindenki sokat dolgozott és nagyon ügyes volt, ezúton is szeretnék gratulálni nekik.





 Közös vacsorával zártuk a programot, amit a szakácsok kiegészítettek, még két jólsikerült fogással.



A vasárnap kicsit játékosabban telt. Díszeket készítettünk, amikből tányérdesszert variációkat tálaltunk. Az ehető díszek, egyszerűen elkészíthetőek, elegánsak és látványosak voltak. Készítettünk plezírt, narancskaramellt, képviselődíszt. Így egy picit mindenki átmehetett gyerekbe.

Belementünk egy picit a csokoládéfújás rejtelmeibe, és némi friss gyümölcsöt is használtunk.

A két napos programot egy közös ebéddel zártuk. Kielemeztük a hétvégét, és meghallgattuk egymás ötleteit a formával kapcsolatban.
Távozás előtt még elmentünk sétálni a környéken a kis családommal. Megnéztük a Dunát, a kislányaim pedig mindenféle állatnyomokra vadásztak. Nagyon szép festői környezetben jártunk. Mi valószínűleg még visszatérünk ide pihenni.